️غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات

ماده 73 تا 81 آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه

️غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات: ماده ۷۳ تا ۸۱ آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه و فرم صورتجلسه غایبین از لینک زیر قابل دریافت است:

️غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات
️غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات

نکته مهم: اگر دانش آموز پایه دوازدهم در امتحانات نوبت اول شرکت نمود و در صورتی که پرونده در مدرسه باقی ماند و از ادامه تحصیل امتناع کرد در تمام دروس برای دانش آموز غیبت ثبت شود (اطلاعات دانش آموز به سامانه فاینال امتحانات نهایی نیز ارسال شود) تا برای فرد مذکور کارنامه صادر شود و آن سال جزو سنوات وی منظور گردد.

 

️غیبت موجه و غیر موجه
غیبت غیر موجه= درج عدد ۹۸ در سیستم
غیبت موجه= درج عدد ۹۷ در سیستم و ظاهر شدن عبارت حذف جلوی درس مذکور در کارنامه و نداشتن تاثیر در معدل
? تشخیص نوع غیبت
⬅️بر اساس تبصره ماده ۸۱ آیین نامه آموزشی تشخیص نوع غیبت در امتحانات داخلی بر عهده شورای مدرسه و در امتحانات هماهنگ با کمیسیون خاص منطقه و در امتحانات نهایی با رئیس حوزه اجرا پس از هماهنگی با مدیر مدرسه مبداء می باشد.
? نمره مستمر غایب موجه
اگر دانش آموزی به دلیل غیبت موجه نمره مستمر نداشته باشد بر اساس ماده ۸۰ آیین نامه آموزشی نمرات پایانی وی به عنوان نمره مستمر درج می گردد .
? برای غیبتهای موجه نوبت اول هیچ آزمون مجددی گرفته نمی شود و نمرات نوبت دوم توسط سیستم برای نوبت اول محاسبه می گردد و برای غیبتهای موجه دروس غیرنهایی امتحانات نوبت دوم و شهریور در صورت درخواست کتبی ولی دانش آموز مدیر مدرسه موظف است حداکثر تا دو هفته پس از آخرین امتحان آزمون مجدد اخذ کند و اگر درس مذکور به صورت هماهنگ بوده باشد، سوال برای دانش آموز به صورت هماهنگ تهیه می شود.
? اگر فردی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد از این فرد آزمون مجدد اخذ نمی شود و این فرد باید در دوره بعدی امتحانات نهایی شرکت نماید.
طبق ماده ۷۸ آیین نامه آموزشی اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریوماه در همه درسها غیبت موجه داشته باشد واحدهای وی در آن سال حذف و برای او وقفه تحصیلی محسوب می شود در این صورت ضروری است که توضیحات لازم در کارنامه و سایر مدارک تحصیلی دانش آموز قید شود.
???ماده ۷۵ و ۷۶ و ۷۷ آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه:
⬅️اگر دانش آموز در نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از دروس پایه دهم یا یازدهم غیبت موجه داشته باشد، نمرات شهریور به جای نمره سالانه منظور می گردد ولی برای پایه دوازدهم عبارت”غایب موجه” درج می گردد و باید درس مذکور را در نوبت شهریور و دی اخذ کند.
⬅️ دانش آموزان پایه ۱۰ در صورت ترک تحصیل در هر زمان برای ایشان کارنامه ترک تحصیلی صادر می شود، آن سال جزء سنوات وی محاسبه نمی شود و می تواند سال بعد در همان پایه ثبت نام کند.
⬅️⬅️ دانش آموزان پایه ۱۱ و ۱۲ حتی در صورت داشتن نمره مستمر برای نوبت اول، اگر تا قبل از امتحانات نوبت اول ترک تحصیل کنند برای ایشان کارنامه ترک تحصیلی صادر می شود، آن سال جزء سنواتشان محاسبه نمی شود و می تواند سال بعد در همان پایه ثبت نام کند ولی در صورت ترک‌ تحصیل بعد از نوبت اول، تمام دروس نوبت دوم غایب غیر موجه ثبت می شود، کارنامه ترک تحصیلی صدور و جزء سنواتش محاسبه می گردد. ( دانش آموز پایه ۱۱ در اینصورت می تواند در پایه ۱۲ ثبت نام کند و دانش آموز پایه ۱۲ با رعایت سایر شرایط می تواند در مدارس بزرگسال و یا راه دور ادامه تحصیل دهد یا در نوبت شهریور یا دی همان سال شرکت کند.) 
?تشخیص غیبت موجه دروس داخلی
بعد از ارایه مدارک و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان، مساله در شورای مدرسه مطرح می شود و صورتجلسه تهیه می شود و در نهایت برگ رای صادر می گردد که اصل آن در پرونده دانش آموز بایگانی می شود.
?تشخیص غیبت موجه دروس هماهنگ
در دروس هماهنگ دانش آموزان پایه ششم و نهم مساله غیبت به همراه مدارک و مستندات و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان در شورای مدرسه مطرح می شود ولی به دلیل اینکه جزء اختیارات شورای مدرسه نمی باشد، رونوشت مدارک به همراه نامه رسمی (برگ رای) به کمیسیون خاص منطقه ارسال می گردد تا به استناد بند ۲۷ ماده ۴ آیین نامه کمیسیون خاص تکلیف نوع غیبت دانش آموز مشخص شود. 
?تشخیص غیبت موجه دروس نهایی
اگر دانش آموزی در دروس نهایی غیبت داشته باشد، مدارک و مستدات و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان به حوزه اجرا ارسال می شود؛ رییس حوزه اجرا نوع غیبت را مشخص کرده و مدارک و رای را به حوزه تصحیح ارسال می کند.
?اعمال نوع غیبت در ریز نمرات
دبیر مربوطه در مقابل نام این دانش آموز برای نمره مستمر یا پایانی فقط عبارت غ یا غایب خواهد نوشت و همکار اجرایی موقع ورود نمره بر اساس رای نوع غیبت، عدد ۹۷ یا ۹۸ در سیستم درج می کند؛ با توجه به اینکه برای غایبین دروس داخلی نوبت دوم در صورت درخواست کتبی ولی دانش آموز حداکثر ۲ هفته بعد از آخرین امتحان اقدام به ارزشیابی مجدد می شود، دبیر مربوطه در قسمت ملاحظات نمره عبارت “غائب موجه” و تاریخ را نوشته و امضا می کند و معاون اجرایی نمره ماخوذه را جایگزین ۹۷ در سیستم کند.
توجه شود مطالب بالا از آیین نامه و دستورالعمل ها استخراج شده لذا ضروریست جهت بهره مندی صحیح و جلوگیری از هرگونه اشتباه و تفسیر غلط از مطالب بالا، به متن اصلی آیین نامه و دستور العمل ها مراجعه شود.

 

محمدرضا عادل خانی

محمدرضا عادل خانی / فعالیت: مشاور و پشتیبان تحصیلی دانش آموزان / دبیر رسمی آموزش و پرورش / رشته تخصصی: تدریس فیزیک / پست فعلی: مسؤول سامانه های دانش آموزی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران /

‫32 دیدگاه ها

 1. سلام من تو یکی از درس های امتحان نهایی نتونستم برم و غیبتم موجه بود  و گفتن میمونم شهریور الان تکلیف من چی میشه؟

  نمی تونم انتخاب رشته بدون کنکور شرکت کنم؟

  1. با سلام و احترام
   در صورتیکه اسناد موجه کردن غیبت را به آموزشگاه محل تحصیل تحویل داده اید، غیبت شما موجه می شود و درس مورد نظر در کارنامه کلی شما بی تاثیر می شود تا زمانیکه مجددا در شهریور ماه در امتحان آن درس شرکت کنید و نمره قبولی جایگزین شود.
   جهت ثبت نام در دانشگاه باید تا قبل شروع ترم اول فارغ التحصیل باشید مگر اینکه در آیین نام های جدید کمیسیون خاص اصلاحات به سود شما اعمال شود.
   در خصوص دانشگاه بدون کنکور اطلاعیه های سازمان سنجش از سایت sanjesh.org و دانشگاه ها را پیگیری نمایید.

 2. سلام ببخشید یک سوال داشتم.من به علت تصادفی از برج دوازده تا وسط های برج دوم غیبت داشتم مدارک پزشکی هم دارم و به علت توصیه پزشک تو امتحانات خرداد و شهریور شرکت نکردم .تکلیف من چی میشه الان؟؟؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید.

 3. سلام ببخشید من در یک درس غیرموجه گرفتم که این بوده در امتحان مجازی که به معلم فرستاده بودم نگاه نکرده و بعد از یک ماه نگاه کرده من اگر برم اموزش پرورش می توان نمره را بگزارند

 4. سلام خسته نباشید اگر کسی توی دو درس امتحان نهایی دوازدهم غیبت کنه و گواهی پزشکی ببرد آیا اون غیبت موجه حساب میشه ؟؟ و اینکه اگر اصلا غیبتش را غیر موجه تشخیص بدن اون که باید توی شهریور امتحان بده آیا نمره اون دوتا درس که صفر شده توی خرداد نهایی آیا اگر توی شهریور ۲۰ بشه توی کارنامه اش این ۲۰ توی معدل کتبی و کل تاثیر دارد یا اون صفره؟؟

  1. با سلام
   معدل کتبی از آخرین نمرات کتبی قبولی محاسبه میشه
   و معدل کل از آخرین نمرات سالانه با احتساب تعداد واحد هر درس

   نمره سالانه یعنی آخرین نمره مثلا یعنی در ضمن سال برای دانش آموز روزانه، مستمر نوبت اول ضریب ۱، نوبت اول ضریب ۲، مستمر نوبت دوم ضریب ۱ و نوبت دوم ضریب ۴ داشته و عدد مجموع این نمرات با ضرایب تقسیم بر مجموع این ضرایب یعنی تقسیم بر ۸ می شود نمره سالانه
   در دوره های تک نوبتی مانند تابستان اگر نوع درس انتخابی حضوری باشد، مستمر ضریب ۱ و پایانی ضریب ۳ دارد و در کل اگر درس غیر حضوری باشد، مستمری نخواهید داشت.

   اگر با پیگیری غیبت در امتحان پایانی را موجه کنید، آن درس از آن نوبت حذف می شود و باید در نوبت یا نوبت های بعدی امتحان داده شود.(با کلمه «غ موجه» در کارنامه دیده می شود)

   اگر موجه نکنید (با کلمه «غایب» در کارنامه دیده می شود)، در صورتیکه نمرات مستمر موجب ایجاد نمره سالانه ۷ یا بالاتر شود آن درس را می توان هنگام فارغ التحصیلی تکماده کرد. (تک ماده برای ۲ درس داخلی از دهم تا دوازدهم و ۲ درس نهایی قابل استفاده است)

 5. سلام وقتتون بخیر
  من بدلیل افسردگی و مصرف دارو نمیتونم در امتحانات نهایی دوازدهم خرداد شرکت کنم
  اگر گواهی پزشک در این مورد داشته باشم غیبت ام رو موجه تشخیص می‌دهند؟ میتونم در امتحانات شهریور شرکت کنم؟

  1. سلام
   چه غیبت را موجه و چه غیر موجه ثبت کنند شما می توانید در امتحانات نهایی دوره های بعد ثبت نام و انتخاب واحد فرمایید.
   اما اگر دانش آموز روزانه هستید، در صورتیکه غیبت غیر موجه ثبت شود و شرایط تک ماده را داشته باشید به راحتی فارغ التحصیل می شوید.

 6. سلام امروز نتونستم برم امتحان نهایی بدم فردا میتونم برم گواهی پزشکی ببرم ، ودر مقطع بزرگسالان هستم و بخاطر کارم باید امتحاناتم تموم میشد و مدرک دیپلم میگرفتم و نمیتونم تا دوره امتحانات بعدی صبر کنم ممنون میشم راهنمائیم کنید

  1. باسلام
   اگر غیبت را موجه کنید از سابقه تحصیلی شما حذف می شود ولی اگر غیر موجه باقی بماند، صفر لحاظ می شود.
   به هر حال در نوبت بعدی باید در امتحان این درس شرکت کنید.

  2. سلام من ی سوال داشتم من دیپلمم تجربیه کنکور انسانی میخوام بدم دارم امتحان های اختصاصیه دوازدهم انسانیو میدم برای دیپلم مجدد یکی از درسارو غیبت کردم خرداد امکان امتحان اون درسی ک غیبت کردم و ترمیم زدن درسایی ک امتحان دادم وجود داره؟ینی هم درسی ک برا نهایی غیبت کردمو بدم هم اون درساییی ک امتحان دادم نمرشونو راضی نبودم ترمیم نمره بزنم هرجفتشو خرداد بدم ؟

 7. سلام من پایه دهم هستم ودر یکی از امتحانات نوبت اول غیبت موجه داشتم .ایا مدرسه دوباره ازم اون امتحان رو میگیره؟

 8. سلام . من امسال تطبیق کارنامه انجام دادم و الان باید کلا سال دوازدهم رو امتحان بدم .الان من یه امتحانمو نتونستم بخونم میخوام غیبت کنم . میتونم خرداد دوباره امتحان بدم؟ و چون من بزرگسالان میرم تاثیر بدی داره تو کارنامه یا نمره ها؟

 9. سلام وقت بخیر
  من دوازدهم تجربی ام
  به دلایلی که میتونم حتما غیبتم رو موجه کنم
  از ۱۰ تا امتحان فقط ۲ تا رو میتونم برم
  خاستم بپرسم اگه من بیشتر امتحان هارو ندم ممکنه نتونم خرداد تو امتحان نهایی شرکت کنم؟این غیبت ها مشکل ایجاد میکنه؟

  1. با سلام و احترام؛
   ارتباطی نداره و شما می توانید در آزمون های نهایی خرداد ماه شرکت کنید.
   فقط حتما اگر پسر هستید غیبت باید موجه باشه تا مشکل نظام وظیفه و ترک تحصیل براتون بوجود نیاید.

   1. سلام ممنون که پاسخ دادین
    ینی اگه موجه باشن غیبت امتحانات نوبت اول مشکلی مثل اینکه وقفه تحصیلی ایجاد بشه یا مجبور بشم برم مدرسه بزرگسال وجود نداره؟دختر هسم ولی نمیخوام این اتفاق ها بیفته

 10. سلام خسته نباشید
  من امسال برای امتحانات ترم اول غیبت موجه داشتم، یازدهم هستم. آیا واحد‌های اون درس حذف میشه و در معدل گیری ترم اول، اون نمره حساب میشه یا نه؟

 11. سلام وقت بخیر
  ببخشید من در امتحان دی ماه عربی غیبت غیر موجه دارم و در مدرسه بزرگسالان ایثارگران ثبت نام کردم آیا میتونم این درس را تک ماده کنم؟

 12. کسی میدونه اگه دوازدهم مثلا شهریور هم درسی رو نتونیم پاس کنیم و دی امتحان بدیم اونوقت دیپلم رو از دبیرستان خودمون میگیریم یا بزرگسال؟!

  1. دوازدهمی ها بعد از شهریور می توانند دیماه نیز در مدرسه خودشون ثبت نام کنند و از نمره مستمر محروم میشید! ولی بزرگسال ثبت نام کنید نمره مستمر هم داره
   البته قرار بر این هست که نوبت امتحانی دی جمع بهش!

   1. ممنون بابت اینکه پاسخ دادین
    درست متوجه شدم من اگه شهریور دوازدهم همچنان درسی رو پاس نشدم میتونم برای امتحان دی تو مدرسه خودم ثبت نام کنم و ازهمونجا دیپلمم رو میگیرم انگار که خرداد یا شهریور این اتفاق افتاده درسته؟فقط اینکه مدرسم غیر انتفاعی هس قبول میکنن برای دی نهایی ثبت نامم کنن؟
    و منظورتون اینه که در اینصورت نمره مستمر جدید بهم تعلق نمیگیره پس با مستمر قبلی نمره سالانم جمع میشه درسته؟

    1. lگر نوبت برگزاری آزمون دی در مدارس روزانه پا برجا بمونه، مدرسه شما موظف هست اگر بخواید شما رو ثبت نام کنه و در غیر اینصورت تخلفه و قابل پیگیری

     نمره مستمر هر نوبت مختص خودش هست و به نوبت بعد منتقل نمیشه

     شما در مدرسه روزانه در نوبت دی، فقط نمره برگه اتون ملاک عمل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا