آیین نامهآیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانهتازه ترین ها

️غیبت موجه و غیر موجه

ماده 73 تا 81 آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه

با سلام و احترام؛

به پیوست ماده 73 تا 81 آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه به حضورتان ارسال می گردد.

نکته مهم: اگر دانش آموز پایه دوازدهم در امتحانات نوبت اول شرکت نمود و در صورتی که پرونده در مدرسه باقی ماند و از ادامه تحصیل امتناع کرد در تمام دروس برای دانش آموز غیبت ثبت شود (اطلاعات دانش آموز به سامانه فاینال امتحانات نهایی نیز ارسال شود) تا برای فرد مذکور کارنامه صادر شود و آن سال جزو سنوات وی منظور گردد.

 

️غیبت موجه و غیر موجه
 
غیبت غیر موجه= درج عدد ۹۸ در سیستم
غیبت موجه= درج عدد ۹۷ در سیستم و ظاهر شدن عبارت حذف جلوی درس مذکور در کارنامه و نداشتن تاثیر در معدل
 
🔵 تشخیص نوع غیبت
 
⬅️بر اساس تبصره ماده 81 آیین نامه آموزشی تشخیص نوع غیبت در امتحانات داخلی بر عهده شورای مدرسه و در امتحانات هماهنگ با کمیسیون خاص منطقه و در امتحانات نهایی با رئیس حوزه اجرا پس از هماهنگی با مدیر مدرسه مبداء می باشد.
 
🔵 نمره مستمر غایب موجه
 
اگر دانش آموزی به دلیل غیبت موجه نمره مستمر نداشته باشد بر اساس ماده 80 آیین نامه آموزشی نمرات پایانی وی به عنوان نمره مستمر درج می گردد .
 
🔴 برای غیبتهای موجه نوبت اول هیچ آزمون مجددی گرفته نمی شود و نمرات نوبت دوم توسط سیستم برای نوبت اول محاسبه می گردد و برای غیبتهای موجه دروس غیرنهایی امتحانات نوبت دوم و شهریور در صورت درخواست کتبی ولی دانش آموز مدیر مدرسه موظف است حداکثر تا دو هفته پس از آخرین امتحان آزمون مجدد اخذ کند و اگر درس مذکور به صورت هماهنگ بوده باشد، سوال برای دانش آموز به صورت هماهنگ تهیه می شود.
 
🔴 اگر فردی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد از این فرد آزمون مجدد اخذ نمی شود و این فرد باید در دوره بعدی امتحانات نهایی شرکت نماید.
 
طبق ماده 78 آیین نامه آموزشی اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریوماه در همه درسها غیبت موجه داشته باشد واحدهای وی در آن سال حذف و برای او وقفه تحصیلی محسوب می شود در این صورت ضروری است که توضیحات لازم در کارنامه و سایر مدارک تحصیلی دانش آموز قید شود.
 
🔵🔴🔵ماده ۷۵ و ۷۶ و ۷۷ آیین نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه:
 
⬅️اگر دانش آموز در نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از دروس پایه دهم یا یازدهم غیبت موجه داشته باشد، نمرات شهریور به جای نمره سالانه منظور می گردد ولی برای پایه دوازدهم عبارت"غایب موجه" درج می گردد و باید درس مذکور را در نوبت شهریور و دی اخذ کند.
 
⬅️ دانش آموزان پایه ۱۰ در صورت ترک تحصیل در هر زمان برای ایشان کارنامه ترک تحصیلی صادر می شود، آن سال جزء سنوات وی محاسبه نمی شود و می تواند سال بعد در همان پایه ثبت نام کند.
 
⬅️⬅️ دانش آموزان پایه ۱۱ و ۱۲ حتی در صورت داشتن نمره مستمر برای نوبت اول، اگر تا قبل از امتحانات نوبت اول ترک تحصیل کنند برای ایشان کارنامه ترک تحصیلی صادر می شود، آن سال جزء سنواتشان محاسبه نمی شود و می تواند سال بعد در همان پایه ثبت نام کند ولی در صورت ترک‌ تحصیل بعد از نوبت اول، تمام دروس نوبت دوم غایب غیر موجه ثبت می شود، کارنامه ترک تحصیلی صدور و جزء سنواتش محاسبه می گردد. ( دانش آموز پایه ۱۱ در اینصورت می تواند در پایه ۱۲ ثبت نام کند و دانش آموز پایه ۱۲ با رعایت سایر شرایط می تواند در مدارس بزرگسال و یا راه دور ادامه تحصیل دهد یا در نوبت شهریور یا دی همان سال شرکت کند.) 
 
🔵تشخیص غیبت موجه دروس داخلی
 
بعد از ارایه مدارک و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان، مساله در شورای مدرسه مطرح می شود و صورتجلسه تهیه می شود و در نهایت برگ رای صادر می گردد که اصل آن در پرونده دانش آموز بایگانی می شود.
 
🔵تشخیص غیبت موجه دروس هماهنگ
 
در دروس هماهنگ دانش آموزان پایه ششم و نهم مساله غیبت به همراه مدارک و مستندات و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان در شورای مدرسه مطرح می شود ولی به دلیل اینکه جزء اختیارات شورای مدرسه نمی باشد، رونوشت مدارک به همراه نامه رسمی (برگ رای) به کمیسیون خاص منطقه ارسال می گردد تا به استناد بند ۲۷ ماده ۴ آیین نامه کمیسیون خاص تکلیف نوع غیبت دانش آموز مشخص شود. 
 
🔵تشخیص غیبت موجه دروس نهایی
 
اگر دانش آموزی در دروس نهایی غیبت داشته باشد، مدارک و مستدات و درخواست کتبی دانش آموز و ولی ایشان به حوزه اجرا ارسال می شود؛ رییس حوزه اجرا نوع غیبت را مشخص کرده و مدارک و رای را به حوزه تصحیح ارسال می کند.
 
🔵اعمال نوع غیبت در ریز نمرات
 
دبیر مربوطه در مقابل نام این دانش آموز برای نمره مستمر یا پایانی فقط عبارت غ یا غایب خواهد نوشت و همکار اجرایی موقع ورود نمره بر اساس رای نوع غیبت، عدد ۹۷ یا ۹۸ در سیستم درج می کند؛ با توجه به اینکه برای غایبین دروس داخلی نوبت دوم در صورت درخواست کتبی ولی دانش آموز حداکثر ۲ هفته بعد از آخرین امتحان اقدام به ارزشیابی مجدد می شود، دبیر مربوطه در قسمت ملاحظات نمره عبارت "غائب موجه" و تاریخ را نوشته و امضا می کند و معاون اجرایی نمره ماخوذه را جایگزین ۹۷ در سیستم کند.
 
توجه شود مطالب بالا از آیین نامه و دستورالعمل ها استخراج شده لذا ضروریست جهت بهره مندی صحیح و جلوگیری از هرگونه اشتباه و تفسیر غلط از مطالب بالا، به متن اصلی آیین نامه و دستور العمل ها مراجعه شود.

کارشناس مسوول سنجش

محمدرضا عادل خانی

 

 

 

نمایش بیشتر

محمدرضا عادل خانی

معلم فیزیک / مسؤول سيستم هاي دانش آموزي اداره كل آمورزش و پرورش شهر تهران / فارغ التحصیل کارشناسی فیزیک نظری از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی 95-91/

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من تو یکی از درس های امتحان نهایی نتونستم برم و غیبتم موجه بود  و گفتن میمونم شهریور الان تکلیف من چی میشه؟

  نمی تونم انتخاب رشته بدون کنکور شرکت کنم؟

  1. با سلام و احترام
   در صورتیکه اسناد موجه کردن غیبت را به آموزشگاه محل تحصیل تحویل داده اید، غیبت شما موجه می شود و درس مورد نظر در کارنامه کلی شما بی تاثیر می شود تا زمانیکه مجددا در شهریور ماه در امتحان آن درس شرکت کنید و نمره قبولی جایگزین شود.
   جهت ثبت نام در دانشگاه باید تا قبل شروع ترم اول فارغ التحصیل باشید مگر اینکه در آیین نام های جدید کمیسیون خاص اصلاحات به سود شما اعمال شود.
   در خصوص دانشگاه بدون کنکور اطلاعیه های سازمان سنجش از سایت sanjesh.org و دانشگاه ها را پیگیری نمایید.

 2. سلام ببخشید یک سوال داشتم.من به علت تصادفی از برج دوازده تا وسط های برج دوم غیبت داشتم مدارک پزشکی هم دارم و به علت توصیه پزشک تو امتحانات خرداد و شهریور شرکت نکردم .تکلیف من چی میشه الان؟؟؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید.

 3. سلام ببخشید من در یک درس غیرموجه گرفتم که این بوده در امتحان مجازی که به معلم فرستاده بودم نگاه نکرده و بعد از یک ماه نگاه کرده من اگر برم اموزش پرورش می توان نمره را بگزارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا