قوانین وقفه تحصیلی و ترک تحصیل دانش آموزان

قابل توجه کلیه مدارس دوره های ابتدائی، اول و دوم متوسطه روزانه دولتی و غیردولتی
طبق آئین نامه اجرائی مدارس مصوب چهل و یکمین (۴۱) جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۱ و ابلاغیه شماره ۱۲۰/۱۱۹۱۱۰ به تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱، وقفه تحصیلی به موردی اطلاق می شود که دانش آموز پس از ثبت نام به دلایل موجه نتواند در واحد آموزشی ادامه تحصیل دهد و در امتحانات نوبت دوم و شهریورماه هیچ یک از دروس شرکت نکند.

قوانین وقفه تحصیلی و ترک تحصیل دانش آموزان
قوانین وقفه تحصیلی و ترک تحصیل دانش آموزان

ترک تحصیل به یکی از موارد ذیل اطلاق می شود:
الف) دانش آموز در هیچ مدرسه ای ثبت نام نکرده باشد.
ب) دانش آموز بنا به درخواست خود (در صورت داشتن حداقل ۱۸ سال تمام) و یا ولی خود از ادامه تحصیل انصراف دهد.
ج) دانش آموز، برابر مقررات از تحصیل در واحد آموزشی محروم شده باشد.
ماده ۵۱- وقفه تحصیلی و غیبت موجه، ترک تحصیل محسوب نمی شود.
تبصره ۱- تشخیص موجه یا غیرموجه بودن غیبت دانش آموز، کمتر از یک ماه با مدیر مدرسه و بیش از یک ماه با شوراء مدرسه است. لازم است مدارک و مستندات غیبت دانش آموز به همراه نظر مدیر در پرونده وی نگهداری شود.
تبصره ۲- غیبت غیرموجه سه ماه متوالی و بیشتر دانش آموزان مشمول، از نظر مقررات نظام وظیفه ترک تحصیل تلقی می شود. مدیر مدرسه موظف است مراتب ترک تحصیل آن ها را به سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام کند.
ماده ۵۲- حداکثر تعداد سال های تکرار پایه مجاز در هر پایه تحصیلی، در دوره ابتدائی و دوره اول متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه (دانش آموزان موضوع تبصره ۲ ماده ۸۸ آئین نامه آموزشی روزانه و همچنین موضوع ماده ۵۰ این آئین نامه) دو سال خواهد بود. دانش آموزان دوره ابتدائی و دوره اول متوسطه با رعایت شرایط سنی، می توانند برای سومین سال در همان پایه، ثبت نام کنند و ادامه تحصیل دهند.
تبصره- حداکثر تعداد سال های تکرار پایه مجاز دانش آموزان با نیازهای ویژه (مدارس استثنائی)، در هر پایه تحصیلی در دوره های پیش دبستان و ابتدائی، سه سال و دوره اول متوسطه دو سال خواهد بود.

مطالب مرتبط:

در مورد دانش‌آموزان ترک تحصیل چه اقدامی انجام دهیم؟

غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات

فرزانه بابائی

معلم و کارشناس حوزه آموزش و پرورش * کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران * مترجم و مؤلف کتاب فیزیک محاسباتی * مدرس دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 − = 58

دکمه بازگشت به بالا